Bociany wracają

Bociany wracają, a na część z nich czeka niespodzianka – nowe gniazda na solidnych słupach postawione w ramach działania C1 w projekcie "Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski Wschodniej." LIFE15 NAT/PL/000728 - LIFEciconiaPL dofinansowanym przez Unię Europejską w ramach programu LIFE oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.
Na terenie naszego Parku w granicach obszaru NATURA 2000 wytypowano 9 miejsc, gdzie postawienie słupów było konieczne: walące się stare budynki, kominy domów, dachy budynków gospodarczych, przechylone stare słupy – wszystkie te lokalizacje wymagały interwencji. W ich pobliżu zostały postawione słupy, na których zamontowano platformy i położono obielony materiał gniazdowy. Pod platformami zawisły budki dla bocianich sublokatorów. Na dachach i kominach, skąd zdjęto gniazda, zamontowane zostały specjalne zabezpieczenia, by bociany nie znosiły tam materiału.
Podczas montażu słupów i przenosin gniazd stare gniazda były mierzone i ważone. Najcięższe z nich znajdowało się w Kalinowie na dachu stodoły i ważyło 650 kg, natomiast najwyższe - także na dachu stodoły, ale w Siemieniu Nadrzecznym, miało wysokość 1 metra.

Teraz tylko pozostało monitorować nowe gniazda. Jak myślicie spodobają się bocianom?

Dodana: 29 marzec 2018 13:04

Zmodyfikowana: 29 marzec 2018 13:04